Proses Zirvesi, proses endüstrisinin nabzını tutmaya devam ediyor. ‘Jeotermal Enerji Sektörünün Türkiye'deki Durumu ve Proses Kontrolü' konulu panel, JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk'in moderatörlüğünde, panelistler GMK Enerji Genel Müdürü Murat KaradaşVatecco Enerji Genel Müdürü Hasan Burak Başar ve Pozitif Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Çanakçı'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

"Jeotermal enerji üretiminde dünyada 4. sıradayız, jeotermal Türkiye'de araştırılması gereken yegane yenilenebilir enerji kaynağı" diyen JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk Türkiye'de jeotermal enerjinin konumu hakkında bilgi verdikten sonra sözü Vatecco Enerji Genel Müdürü Hasan Burak Başar'a verdi. Hasan Burak Başar, neden jeotermal enerji sorusuna "Baz yük esasına göre çalışan enerji santralleri içinde yegane yenilenebilir enerji odaklı santrallerdir" diye sözlerine başlayarak, "Jeotermal o yüzden vazgeçilmezdir" dedi. Yine sözü alan JESDER Başkanı Şentürk, "Birim arazi başına en az yer kaplayan ve yerinde değerlendirilmesi gereken santrallerdir. Özellikle tarım alanında çokça kullanılıyor." dedi.

"DESTEK OLMADAN YATIRIM OLMAZ

GMK Enerji Genel Müdürü Murat Karadaş, "Jeotermal santrallerin kurulumu Batı Anadolu başladı ve orada devam ediyor.  Maliyeti en yüksek olan arama kısmı faaliyeti sondajdır. İlk yapılanlar 1500 metrelere kadar inilirken şimdilerde 2013'lerden itibaren daha derinlerden yeni kaynaklar kullanmak için 3000 metrelere inildi ve maliyetler arttı. Sondajlar 4000 metrelerin altına inmişken, destek mekanizması olmadan yatırım imkanı kalmamış oldu" dedi.

YEKDEM Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması teşvikleri hakkında bilgiler veren ve yeni mevzuatın uzaması için Bakanlık nezdinde yapılan çalışmaları açıklayan JESDER Başkanı Şentürk, 2025 yılına kadar uzatılmasını beklediklerini kaydetti. Yerli katkı paylarını içerecek kısımlar hakkında bilgi veren Ufuk Bey sonra sözü Pozitif Enerji YKB Cihan Çanakçı'ya verdi.

Çanakçı, "3000 MW iyimser 2000 MW'lar kötümser ama bunların arasında bir banda oturacak. Dünya var oldukça var olan bir kaynaktan bahsediyoruz" dedi.
JESDER Başkanı Orta Anadolu'da yeni yeni keşifleri yapılan devasa sıcaklıklarda kaynaklar olduğunu söyleyerek, kendi görüşüne göre 4000 MW gibi rakamların hedeflendiğini söyledi.

YERLİ KAPSAMI NE OLMALI?

Yerli ekipmanda sektörün durumunu paylaşan Hasan Burak Başar, YEKDEM kapsamının genişletilmesini olumlu bulduklarını söyledi. Pozitif Enerji YKB Cihan Çanakçı, neyin yerli olarak kabul edildiğinin de önemine değinerek, "Şimdi dünyaya bilgi üretiyoruz ama yerlileşmenin çok başındayız" dedi.
GMK Enerji Genel Müdürü Murat Karadaş ise yerlilikten kastın sadece malzeme değil know-how'ın yerli olması gerektiğini söyledi.